BLOG

Lastik nasıl üretilir?

Karışım

Lastiğinizin kauçuğunda 30 farklı kauçuk türü, dolgu malzemesi ve başka malzemeler kullanılır. Bu malzemeler siyah, sakıza benzer bir bileşim oluşturacak şekilde büyük karıştırıcılarda karıştırılır ve buradan ezme işlemine gönderilir.

Ezme

Soğutulan kauçuk, lastiğin temel yapısını oluşturacak şeritler halinde kesilir. Ezme aşamasında bazıları başka bir tür kauçukla kaplanacak olan diğer lastik bileşenleri hazırlanır.

Yapım

Artık lastiğin içten dışa yapım aşamasına geçiyoruz. Lastik yapım makinesine tekstil bileşenleri, çelik kuşaklar, damak, kat, sırt ve diğer bileşenler konulur. Sonuçta “yeşil bir lastik” elde edilir. Lastik son halini almaya başlamıştır.

Pişirme

Ardından yeşil lastik pişirme makinesinde sıcak kalıplarla vulkanize edilir. Lastiğin tüm parçaları bir araya sıkıştırılır ve sırt deseni ile üreticinin yanak işaretleri de dâhil olmak üzere lastiğe son şekli verilir.

Denetleme

Eğitimli denetleme uzmanları özel makineler kullanarak her lastiği sevkiyattan önce en küçük leke veya kusura karşı inceleyecektir. Buna ek olarak, olası iç zayıflıklar veya bozuklukları kontrol etmek için hattan rastgele seçilen lastikler x-ışınlarından geçirilir. Kalite kontrol mühendislerimiz hattan rastgele seçtikleri lastikleri keserek, standartlara uyup uymadıklarını kontrol eder.